REGIONÁLNÍ TELEVIZE NATÁČÍ POŘAD O PROJEKTU POCTA VODĚ

Tv regionální televize natáčí reportáž o projektu Pocta vodě, který je součástí hudebního festivalu country, folk a bluegrassové muziky Třebsínská zvonička plus 2019, 6. července 2019 – 12.00 – 23.00, louky u Třebsína nad soutokem Vltavy a Sázavy.  Václav Šmerák za projekt Pocta vodě říká: Od prvotního nápadu k realizaci bývá dlouhá cesta, ale v případě projektu Pocta to byla láska na první pohled. Záměr podpořil RNDr. Václav Cílek a stal se patronem setkání. Pomohli i ti, se kterými se diskutuje o potřebnosti chystané dálnice D3, která může ohrozit jak vodní zdroje, tak neopakovatelnou atmosféru Posázaví – Ministerstvo životního prostředí, Alternativa D3 nebo Středočeský kraj. Ovšem o účast v diskusi projevila řada dalších osobností regionu. Součástí bude i výstava Nebeské fotografie Jirky Jirouška – Nebeského z Posázaví a Povltaví, který nyní ze svého rogala pořídil foto celé chystané trasy dálnice Posázavím, tak jak vypadá dnes a osobně se s rogalem účastní.  Hlavní poděkování patři Tomáši Tichému z pořadatelské bluegrassové kapely Nová Sekce, který umožnil projekt zasadit do rámce festivalu, patřícího bytostně k trampské Sázavě a nedaleké Vltavě.  Oslavíme také letošní devadesátiny Václav G. Cílka, který bude vyprávět o historii řek Vltavy a Sázavy. Vedle debat a projekcí filmů o vodě společně s vystoupením řady kapel stojí za návštěvu blízká Info stezka středověké Sekanky nad Hradištkem a doufáme, že bude v provozu i příležitostný přívoz na ostrov nad soutokem Vltavy a Sázavy k středověkým vykopávkám benediktinského kláštera na Ostrově. Archeolog Jan Vizner a muzeum v Jílovém představí 3D video vizualizaci původního kláštera. Pochopitelně bude zájem o blízké vyhlídky na Sázavu nebo Vltavu – Smetanova vyhlídka u Třebsína anebo Máj nad Teletínem, na vltavské meandry. V  blízkosti vrchu Máj jsou označena středověká tvrziště Kročákov, Teletín a možné bude i nahlédnout do kostela Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdu.  A vše o historii regionu najdou návštěvníci v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, kde mohou navštívit i zlatonosné štoly. Takže na sobotní výlet je zde hodně námětů a hlavně budeme rádi, když se co nejvíc účastníků sejde v Třebsíně. Zde se dozví vše o chystaném osudu Posázaví a dálnici D3.  Na závěr poznámka Dr. Václava Cílka:

Dostávám řadu otázek co dělat proti suchu, proč se zeměkoule otepluje, tají ledovce, ale vedle globálních opatření proti znečišťování ovzduší a obecné devastace životního prostředí pomůže drobná lidská práce, obnovování rybníků, mokřin, vysazování lesních porostů a chování se slušněji k přírodě kolem nás. Tak může pomoci takřka každý z nás.

Pořadatel projektu Pocta vodě – Společenství Mezi řekami – Václav Šmerák a za Třebsínskou zvoničku plus Tomáš Tichý a Martina Tichá

Letos tak trochu jinak..

Třebsínská zvonička plus 2019 – Pocta vodě

Festival country, folk a bluegrassové muziky
6. července 2019 12.00–24.00
Třebsín, na louce pod Filmovým archivem, čtěte dále:

Nová Třebsínská zvonička složí Poctu vodě

Přispět k rozvoji regionu, poznávání a sbližování lidí chce festival Třebsínská Zvonička plus 2019 – Pocta vodě, který se uskuteční 6. července od 12.00 do 24.00 v Třebsíně na Benešovsku. Zahrají na něm Tomáš Tichý s Novou Sekcí, Pacifik, Schovanky, Jitka Vrbová a Taxmeni, kapely Sem Tam, TomTones. Třebsín Band a Modré struny. Přehlídka navazuje na 13 ročníků festivalu country, folk a bluegrassové muziky známého jako Třebsínská zvonička.

Dřívější přátelé se po letech spolupráce rozešli a vznikají tak dva poněkud odlišné festivaly – ten s podtitulem Pocta vodě anebo také „festival plus“ se odehraje 6. července 2019 na loukách pod Filmovým archivem u odbočky do Třebsína. Snahou staronového pořadatele Tomáše Tichého s kapelou Nová Sekce je přivést na tradiční country hudební scénu i další žánry, hosty a aktuální témata. Jedním z nich je i myšlenka vyjádřená sloganem Pocta vodě. Festival se totiž koná mezi řekami Vltavou a Sázavou, nedaleko míst s tisíciletou historií – benediktinského kláštera na Ostrově a zaniklého středověkého městečka Sekanka. Významná je také stoletá tradice zdejších trampských osad, které vznikly kolem řeky.

Vedle hlavního podia, kde bude od oběda do půlnoci běžet proud hudby a krátkých vystoupení, bude druhým centrem akce velký stan, který poskytne prostor pro výstavy, přednášky a setkání v režii sdružení Mezi řekami a jeho předsedy Václava Šmeráka. A proč letos Pocta vodě? Pořadatelé chtějí upozornit na její úbytek v krajině a zhoršující se kvalitu, což potvrdilo i loňské sucho. O spolupráci požádali mimo jiné geology Václava Cílka, vystoupí ve videorozhovoru a jeho otce Václava (s festivalovými návštěvníky oslaví své devadesátiny), kteří pohovoří o vodě, nutnosti s ní šetřit i o historii řek Sázavy a Vltavy. Na festivalu se budou promítat dokumenty o vodě Ozvěny Ekofilmu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.
Informace o dálnici D3 poskytne Středočeský kraj a také iniciativa Alternativa D3 s Romanem Andresem. Bude zde pokřtěna publikace s leteckými snímky regionu od fotografa a paraglidisty Jirky Jirouška nazvaná Nebeské fotografie a uvedena jeho stejnojmenná výstava fotografií. Autor také přeletí na rogalu nad festivalovým podiem.

Společnost Posázaví o.p.s. představí na festivalu svůj projekt Čistá řeka Sázava. Jedná se o tradiční jarní úklid břehů jedné z nejnavštěvovanějších českých řek, do nějž se každoročně zapojují stovky dobrovolníků. Akce se letos uskuteční už počtrnácté a stala se také součástí projektu Zdravé město Týnec nad Sázavou a Zdravé město Sázava.

Připravena je také řada hudebních překvapení a hostů. Bude mezi nimi i opat Heřman z benediktinského kláštera, který posvětí novou éru festivalu, parta Keltů a hlavně přátelé a kamarádi z okolních osad. Představí se také Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, vyjdou příležitostné noviny Mezi řekami – Třebsínská Zvonička plus 2019, na své si přijdou i rodiče s dětmi.

Tomáš Tichý a Václav Šmerák

Kontakt pro další informace:
Tomáš Tichý, tel.: +420 608 151 001, e-mail: trebsinskazvonicka@gmail.com
Václav Šmerák, tel.:+420 603196678. e-mail: Info@mezirekami.cz

ROZCHOD REALIZAČNÍHO TÝMU

                Ahoj kamarádi,

                             Nejžhavější novinka této doby je, že se po třinácti letech pořádání festivalu rozchází produkční dvojice Martina Tichá – Tomáš Tichý a Helena Holakovská Bartáková – Karel Barták.

                Jak už to v životě chodí, některé rozchody bývají radostné a jiné bolestivé. Ať už je to jak chce, Helena Holakovská Bartáková a Karel Barták se rozhodli jít vlastní cestou a my jim v tom bránit nemůžeme. Překonali jsme spolu mnoho peřejí v řece Sázavě, ale jsou i takové, které již nelze bezpečně zvládnout a při jejím projetí se i sebestabilnější canoe převrátí.

Co dodat – řeka se dál prodírá skalami a život takový jaký je plyne s ní.

My jim tímto děkujeme za krásných třináct let a přejeme hodně produkčních úspěchů.

                No a co dál:

                Rozhodli jsme se dál pokračovat v pořádání festivalu Třebsínská Zvonička. Díky rozchodu se nám uvolnili tvůrčí ruce a vydáváme se vstříc k lidem, kteří nejen mají rádi skvělou muziku, bez které by se žádný hodnotný festival neobešel, ale i k lidem, kteří mají upřímný vztah k přírodě, zajímá je ekologie a životní prostření.

                

V současné době připravujeme čtyřdílný seriál festivalu Pocta vodě, Pocta lesu, Pocta vzduchu a Pocta půdě.

                Na každý z tohoto seriálu budou přizváni odborníci na slovo vzatí, fotografové, geologové, spisovatelé a mnoho dalších uznávaných osob z oboru. Tito hosté festivalu budou pořádat workshopy, přednášky, besedy na žhavá témata. To vše bude probíhat v přednáškovém sále, který bude součástí festivalu.

V tomto roce vás zveme na první díl, který nese název Třebsínská zvonička plus aneb Pocta vodě.

                Takže co se vlastně bude 6. července 2019 v Třebsíně na louce nad návsí od 12:00 dít:

                Budou zde hrát ty nejlepší kapely v oblasti country music, budeme ctít vodu, přednášet, besedovat, prezentovat se budou různé organizace s jejich ekologickými programy,

RNDr. Václav Cílek CSc. bude patronem akce a jeho otec Václav G Cílek na akci oslaví krásné 90. narozeniny, Jiří Jiroušek předvede Nebeské fotografie focené z rogala, publicista a dokumentarista Mgr. Václav Šmerák s archeologem  Janem Viznerem pokřtí novou publikaci Infosešity Sekanka a Hradištko pojednávající o blízkém okolí regionu.

                Děti si budou užívat ve skákacích hradech a na trampolínách, jezdit na koních, nechají si namalovat na obličej něco veselého nebo se něco přiučí v dětských dílnách. A co dospělí, kromě poslechu muziky se budou kochat pohledem na motocykly Harley – Davidson, prohlédnou si US bojovou techniku z druhé světové války a pohovoří s jejich majiteli v uniformách, pravděpodobně přijede bojový HUMMER z Avgánistánu a přijedou se představit hasičská auta z Třebsína a Hradištka.

                Křtít novou éru festivali přijde Opat  Heřman z benediktského kláštera na Ostrově. K jídlu slané, sladké, mastné, suché i kyselé, zkrátka vše po čem se vám bude ještě dlouho stýskat. A pivo, to jako vždy poteče proudem.  A mnohé a mnohé další.  Parkování zdarma přímo v areálu akce.

Neváhejte a přijďte se k nám podívat a uvidíte, že nebudete litovat. 

Těšíme se na Vás Tom a Martina Tichých  

Nové stránky v provozu

S radostí vám oznamujeme, že od března 2019 máme v provozu zbrusu nové stránky.
Na nových stránkách najdete archív předešlých akcí, informace o nadcházejícím ročníku festivalu Třebsínská Zvonička.
Dále máme také přepracovánu a doplněnu fotogalerii.

Těšíme se na Vás i tento rok a doufáme, že se Vám moderní webovky líbí!

Za Třebsínskou Zvoničku,
webmaster Nikolas Trentin