REGIONÁLNÍ TELEVIZE NATÁČÍ POŘAD O PROJEKTU POCTA VODĚ

Tv regionální televize natáčí reportáž o projektu Pocta vodě, který je součástí hudebního festivalu country, folk a bluegrassové muziky Třebsínská zvonička plus 2019, 6. července 2019 – 12.00 – 23.00, louky u Třebsína nad soutokem Vltavy a Sázavy.  Václav Šmerák za projekt Pocta vodě říká: Od prvotního nápadu k realizaci bývá dlouhá cesta, ale v případě projektu Pocta to byla láska na první pohled. Záměr podpořil RNDr. Václav Cílek a stal se patronem setkání. Pomohli i ti, se kterými se diskutuje o potřebnosti chystané dálnice D3, která může ohrozit jak vodní zdroje, tak neopakovatelnou atmosféru Posázaví – Ministerstvo životního prostředí, Alternativa D3 nebo Středočeský kraj. Ovšem o účast v diskusi projevila řada dalších osobností regionu. Součástí bude i výstava Nebeské fotografie Jirky Jirouška – Nebeského z Posázaví a Povltaví, který nyní ze svého rogala pořídil foto celé chystané trasy dálnice Posázavím, tak jak vypadá dnes a osobně se s rogalem účastní.  Hlavní poděkování patři Tomáši Tichému z pořadatelské bluegrassové kapely Nová Sekce, který umožnil projekt zasadit do rámce festivalu, patřícího bytostně k trampské Sázavě a nedaleké Vltavě.  Oslavíme také letošní devadesátiny Václav G. Cílka, který bude vyprávět o historii řek Vltavy a Sázavy. Vedle debat a projekcí filmů o vodě společně s vystoupením řady kapel stojí za návštěvu blízká Info stezka středověké Sekanky nad Hradištkem a doufáme, že bude v provozu i příležitostný přívoz na ostrov nad soutokem Vltavy a Sázavy k středověkým vykopávkám benediktinského kláštera na Ostrově. Archeolog Jan Vizner a muzeum v Jílovém představí 3D video vizualizaci původního kláštera. Pochopitelně bude zájem o blízké vyhlídky na Sázavu nebo Vltavu – Smetanova vyhlídka u Třebsína anebo Máj nad Teletínem, na vltavské meandry. V  blízkosti vrchu Máj jsou označena středověká tvrziště Kročákov, Teletín a možné bude i nahlédnout do kostela Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdu.  A vše o historii regionu najdou návštěvníci v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, kde mohou navštívit i zlatonosné štoly. Takže na sobotní výlet je zde hodně námětů a hlavně budeme rádi, když se co nejvíc účastníků sejde v Třebsíně. Zde se dozví vše o chystaném osudu Posázaví a dálnici D3.  Na závěr poznámka Dr. Václava Cílka:

Dostávám řadu otázek co dělat proti suchu, proč se zeměkoule otepluje, tají ledovce, ale vedle globálních opatření proti znečišťování ovzduší a obecné devastace životního prostředí pomůže drobná lidská práce, obnovování rybníků, mokřin, vysazování lesních porostů a chování se slušněji k přírodě kolem nás. Tak může pomoci takřka každý z nás.

Pořadatel projektu Pocta vodě – Společenství Mezi řekami – Václav Šmerák a za Třebsínskou zvoničku plus Tomáš Tichý a Martina Tichá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..