Letos tak trochu jinak..

Třebsínská zvonička plus 2019 – Pocta vodě

Festival country, folk a bluegrassové muziky
6. července 2019 12.00–24.00
Třebsín, na louce pod Filmovým archivem, čtěte dále:

Nová Třebsínská zvonička složí Poctu vodě

Přispět k rozvoji regionu, poznávání a sbližování lidí chce festival Třebsínská Zvonička plus 2019 – Pocta vodě, který se uskuteční 6. července od 12.00 do 24.00 v Třebsíně na Benešovsku. Zahrají na něm Tomáš Tichý s Novou Sekcí, Pacifik, Schovanky, Jitka Vrbová a Taxmeni, kapely Sem Tam, TomTones. Třebsín Band a Modré struny. Přehlídka navazuje na 13 ročníků festivalu country, folk a bluegrassové muziky známého jako Třebsínská zvonička.

Dřívější přátelé se po letech spolupráce rozešli a vznikají tak dva poněkud odlišné festivaly – ten s podtitulem Pocta vodě anebo také „festival plus“ se odehraje 6. července 2019 na loukách pod Filmovým archivem u odbočky do Třebsína. Snahou staronového pořadatele Tomáše Tichého s kapelou Nová Sekce je přivést na tradiční country hudební scénu i další žánry, hosty a aktuální témata. Jedním z nich je i myšlenka vyjádřená sloganem Pocta vodě. Festival se totiž koná mezi řekami Vltavou a Sázavou, nedaleko míst s tisíciletou historií – benediktinského kláštera na Ostrově a zaniklého středověkého městečka Sekanka. Významná je také stoletá tradice zdejších trampských osad, které vznikly kolem řeky.

Vedle hlavního podia, kde bude od oběda do půlnoci běžet proud hudby a krátkých vystoupení, bude druhým centrem akce velký stan, který poskytne prostor pro výstavy, přednášky a setkání v režii sdružení Mezi řekami a jeho předsedy Václava Šmeráka. A proč letos Pocta vodě? Pořadatelé chtějí upozornit na její úbytek v krajině a zhoršující se kvalitu, což potvrdilo i loňské sucho. O spolupráci požádali mimo jiné geology Václava Cílka, vystoupí ve videorozhovoru a jeho otce Václava (s festivalovými návštěvníky oslaví své devadesátiny), kteří pohovoří o vodě, nutnosti s ní šetřit i o historii řek Sázavy a Vltavy. Na festivalu se budou promítat dokumenty o vodě Ozvěny Ekofilmu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.
Informace o dálnici D3 poskytne Středočeský kraj a také iniciativa Alternativa D3 s Romanem Andresem. Bude zde pokřtěna publikace s leteckými snímky regionu od fotografa a paraglidisty Jirky Jirouška nazvaná Nebeské fotografie a uvedena jeho stejnojmenná výstava fotografií. Autor také přeletí na rogalu nad festivalovým podiem.

Společnost Posázaví o.p.s. představí na festivalu svůj projekt Čistá řeka Sázava. Jedná se o tradiční jarní úklid břehů jedné z nejnavštěvovanějších českých řek, do nějž se každoročně zapojují stovky dobrovolníků. Akce se letos uskuteční už počtrnácté a stala se také součástí projektu Zdravé město Týnec nad Sázavou a Zdravé město Sázava.

Připravena je také řada hudebních překvapení a hostů. Bude mezi nimi i opat Heřman z benediktinského kláštera, který posvětí novou éru festivalu, parta Keltů a hlavně přátelé a kamarádi z okolních osad. Představí se také Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, vyjdou příležitostné noviny Mezi řekami – Třebsínská Zvonička plus 2019, na své si přijdou i rodiče s dětmi.

Tomáš Tichý a Václav Šmerák

Kontakt pro další informace:
Tomáš Tichý, tel.: +420 608 151 001, e-mail: trebsinskazvonicka@gmail.com
Václav Šmerák, tel.:+420 603196678. e-mail: Info@mezirekami.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..